Moje články

Co jsem se naučil o marketingu od Alzy

Alza válcuje trh a jako zákazník u ní mám lepší ceny, než jaké jsou nákupky naší firmy u našich velkoobchodů. Jakto, že je tak úspěšná?

Snažím se od Alzy naučit, v čem spočívá její úspěch. Proč jí to funguje, byť drží ceny tak nízko, a proč nevidím nikoho, komu by se to po Alze podařilo v takovém měřítku. Zatím mám dojem, že to není nějakým X-faktorem, ale jak při podnikání potřebujete hrát s mnoha míčky, tak Alza prostě každou jednotlivou hru hraje velmi dobře. S důrazem na marketing a logistiku. Dneska zkusím popsat, co mi přijde hodně dobré právě na jejich marketingu. Mrkněte třeba to, jak pracuje Alza s plakáty v metru:

inzerát Alzy Do nadpisu Alza napíše Projektor navržený pro zábavu. Vzali nejvýraznější místo a zkoncentrovali do něj řešení požadavku zákazníka. V jiném jejich inzerátu jsem viděl nadpisy ve stylu "výkonný router pro online hry". Až pod tím menším písmem technické údaje. Úplně vidím rodiče teenagera, jak si v metru lámou hlavu, co koupí svému pařmenovi k Vánocům. Inzerát – a mají to. Neřeší parametry, přenosové rychlosti, nezjišťují, co znamenají parametry wifiny.

Alza se zaměřila na jasně popsaný přínos a řešení zákazníkova problému a sděluje ho jazykem srozumitelným dost široké cílové skupině. Tím pádem u ní může nakoupit i ti, kdo nerozumí technice. Prostě si jdou pro ten projektor pro zábavu.

Inzerát Mall.cz Srovnejme to s Mall.cz. Nejvýraznějším písmem píšou Fakt super nabídka. Podle mne vyplácali "nejdražší" místo na banální sdělení, které neříká nic o tom, zda je pro mne nabídka relevantní, jaký můj problém řeší. Navíc v situaci, kdy "fakt super nabídku" mi někdo valí do hlavy asi tak 4x za minutu.

Ačkoli to není univerzální (už jsem potkal i slabší inzeráty Alzy a trochu vyladěnější sdělení její konkurence), stále tam vidím rozdíl třídy. Tu podstatnou lekci pro sebe shrnuji takto:

Ujasnit si

 • kdo je zákazník,
 • jaké problémy řeší,
 • jakým jazykem komunikuje, např. rozumí technické řeči?

A pak největším písmem nabízet řešení problému a sdělovat ho jazykem zákazníka. Technikálie řešit menším písmem, na poslední straně, později atd.

Co vy na to?

Komentáře

 • Záviš

  6. 10. 2015 15:39

  Není k tomu co dodat. Podstata marketingu je vystihnout problém zákazníka a srozumitelně komunikovat, jak mu s ním pomoc.
  Zajimalo by mě, jak z tohoto pohledu vidíš např. stránku Enlogit?

 • Radka

  6. 10. 2015 15:39

  Ondřeji, díky za pojmenování. Jednak mi to zavedlo myšlenky k našim produktovým listům a jednak jsem si sama říkala, jak se dá pojmenovat to, proč tak primitivnímu uživateli jako jsem já se nejlépe nakupuje u Alzy – kromě toho, co jsi našel, mě nakonec přesvědčilo, že cena je srovnatelná a já můžu zvolit den a místo, kde si to vyzvednu (a výběr míst je slušný) – což je při cestování “každý den jinde” pádná výhoda.
  Ahoj Radka

Budu rád za vaše komentáře. Diskuze je v zájmu kvality moderovaná.
Email nebude zveřejněn