Moje články

Indaba: vyjednávací technika z klimatického summitu

Když jsem četl o dosažení klimatické dohody na nedávném summitu, zaujalo mne, že nalezení konsensu usnadnilo využití jednoduché vyjednávací techniky, používané původně kmeny jižní Afriky k řešení komplikovaných sporů mezi desítkami hráčů.

Přemýšlím, zda je ta technika použitelná i ve firemním prostředí (o kterém je převážně tenhle blog), ale nenapadá mne, proč by nebyla. Je velmi jednoduchá, posuďte sami a kdyžtak vyzkoušejte (a pak napište, jak to šlo).

Předpokladem je pochopitelně zájem dosáhnout dohody a otevřenost k vyslechnutí stanoviska druhých. Pak se od každé strany se očekává toto:

  1. hovořit za sebe
  2. sdělit, kde je hranice, za kterou nechce jít
  3. navrhnout svoji představu o tom, jak nalézt společné řešení

Tak do toho! Hezký Nový rok.

Zdroj: PASA

Komentáře

  • Ivo Juřena

    5. 1. 2016 17:35

    Ahoj Ondřeji, mně se tato vyjednávací technika velice líbí. A určitě je použitelná i ve firemním prostředí, potažmo kdekoliv ve “firmě”, klidně i v neziskovce, prostě v kolektivu lidí, kteří se mají na něčem společně dohodnout. A v tom myslím i je malé úskalí – myslím, že aby to správně a dobře fungovalo, musí být všichni zúčastnění naladění stejně a asi je potřeba, aby byli i ochotní udělat nějaký ústupek. Pokud bude ve vyjednávací skupině byť jen jeden silný neústupný jedinec (nota bene se silným volebním hlasem, nedejbože právem veta), tak se to může celé prodloužit nebo úplně podělat…
    Ale každopádně díky za inspiraci, už to mám vytisklé a budu to zkoušet uvést do praxe :-)

Budu rád za vaše komentáře. Diskuze je v zájmu kvality moderovaná.
Email nebude zveřejněn