Moje články

Proč chci špatné zprávy brzo a jak mě stálo milion na to přijít

Před mnoha lety jsem někde četl průzkum mezi manažery. Na otázku, zda preferují nízkou cenu nebo vysokou kvalitu odpovědělo 80% z nich, že kvalitu.

Aha! Udělám tedy v jistém oboru prémiovou službu. Odliším se tím a bude to super byznys, říkal jsem si. Než s tím půjdu ven, chtěl jsem to mít dokonale připraveno a tak jsem se do detailu věnoval službě samotné, prodeji, procesům, marketingu. Vymazlenou nabídku nakonec skoro nikdo nechtěl. Všichni hledali levné, „good enough“ řešení. Stálo mě to tehdy kolem milionu korun (přímé náklady dodavatelům plus mzda) a asi 2 roky ztraceného času.

Jedno z mnoha poučení, které si z toho beru: prozkoumávám zájem v krátkých iteracích a u toho nevěřím průzkumům, ve kterých respondenti za svoji volbu neplatí. Klidně to rozfázovat: udělat rychlý skeč nápadu a prvotní zájem ověřit diskuzním seminářem, který je zdarma, ale zájemce mu musí věnovat 2 hodiny času a cestu. Pokud se objeví dost lidí, posunout produkt dál a v druhé vlně už chtít za něco zaplatit, třeba za krátkou konzultaci, praktický workshop. Funguje? Teprve teď pojďme do výroby a pak už prodávejme přímo samotný produkt, byť první verzi, základní variantu či prototyp.

Nápady jsou hypotézy, které je potřeba co nejrychleji ověřovat, korigovat či opouštět, učit se. Než dělat s velkým úsilím něco "fail safe", tvořme v režimu rychlých "safe fail" interací, jejichž cílem je získávat zpětnou vazbu.

Bad news early is good news. Fail early.

Komentáře

 • A. Bašníková

  15. 6. 2016 20:36

  Díky, já takhle “nepřipraveně” jedu už nějakou dobu a vždycky jsem měla pocit, že je to “chyba” :-)…ale teď vidím, že velké přípravy nejsou vždy zdárné :-/

 • 17. 6. 2016 16:42

  Ondro, diky za tento clanek. Po peti letech podnikani jsem nedavno dosel k tomu, jak je tento “milion” nepostradatelnou investici :-)

 • Ondřej Suchý

  24. 6. 2016 10:15

  Aleno, jasně. Já si paradoxně myslím, že je dobré mít i velké přípravy (anebo spíš záměry), ale pak velmi flexibilně reagovat na realitu :) Ondra

 • 10. 7. 2016 13:45

  Jasně Ondro. Z mého pohledu podobné – vždycky chtějí kvalitu, (jasné, přece!), ale jak se začne opravdu natvrdo vybírat, bez ohledu na pozici a úroveň firmy či jednotlivce, rozhoduje cena. Ztratit iluze, le nutně neznamená ztratit respekt – občas šťasten narazím na člověka, co to svoje umí. Umět to svoje přeji všem.
  Modrý dobrý

Budu rád za vaše komentáře. Diskuze je v zájmu kvality moderovaná.
Email nebude zveřejněn