Moje články

Rychlá pomoc ve stresové situaci

Připravuji materiál o tom, jak mohou šéfové firem a lídři podpořit své organizace v době krizové situace. Chci tam popsat, jak je potřeba pečovat o své lidi, ale jeden bod je tam zdánlivě sobecký: postarejte se nejdříve o své energetické zdroje. Jak na to?

Vyčerpaní a zhroucení nikomu nepomůžete. Je to to samé, jako když v letadle máte nasadit kyslíkovou masku nejdříve sobě, potom dětem. Tady jsou některé techniky, které se mi osvědčily.

Okamžitá pomoc:

  • OMG = orient, move, ground. OMG, to se dobře pamatuje, ne? Orientace: rozhlédnu se a snažím se plnou pozorností pozorovat své okolí. Jak vypadá místnost, ve které jsem? Kde jsou dveře, kde jsou okna? Kdo je tu se mnou? Pohyb: stačí mírně zahýbat končetinami, krkem, rameny, ale opět s plnou pozorností. Uzemnění: obě nohy na zem, pozornost na propojení se zemí. Tato a podobné techniky se používají například v traumaterapii, variace jste možná potkali v podobě instrukcí typu "všimněte si 4 věcí v místnosti". Tím, že se dostaneme "do těla" a do smyslů, tak předcházíme přepnutí do fight-flight režimu a umožňujeme své mysli konstruktivně jednat.

  • Dech. Je to jednoduché: soustředěně přejdu na pomalé a pravidelné dýchání. Cílem je cca 6 dechů za minutu, ideální je výdech trochu delší než nádech, já si počítám nádech na 4, výdech na 5. Stačí pár minut, dá se zařadit nenápadně, akorát musíte mít trochu klid. Já neumím meditovat a tohle mi funguje, asi protože jsem technický hračička a dovedu si vysvětlit, co to dělá: zapojuje se parasympatický nervový systém ("brzda") jako protiváha sympatické větve ("plyn"), takže se poměrně rychle zklidníme. (video s vysvětlením a ukázkou jak to měřit).

Dlouhodobější věci:

  • Autogenní trénink. Věc na 5 minut, která se dá zařadit několikrát denně, vyžaduje však už trénink a učení. Já jsem v kurzu Veroniky Víchové, až ustoupí izolace, doporučuji :)

  • A každodenně něco, co je dostupné všem: hlavní odstraňovač stresu je dobrý spánek. 7-8 hodin denně (já si dávám prostor spát osm hodin, ale sám se budím obvykle po sedmi). Hodinu před spaním žádné obrazovky a modré světlo. Největší blokátor dobrého spánku je alkohol, což může vypadat neintuitivně, protože alkohol krátkodobě pomůže uvolnit úzkost, takže lépe usnete. Ale pak zabraňuje zotavení ze stresu.

Třeba to bude k užitku. Buďte zdrávi!

Komentáře

Budu rád za vaše komentáře. Diskuze je v zájmu kvality moderovaná.
Email nebude zveřejněn