Moje články

Slack – rychloúvod, proč a jak

V několika projektech jsme přešli na Slack. Napsal jsem návod pro nové uživatele, který může pomoci v rychlé orientaci. Pro řadu lidí to jsou zbytečné základy a poradí si bez nich. Pro ty, které je potřeba rychle "nalodit", se to může hodit. Cituji mail:

Ahoj. Založil jsem po dohodě s xx online pracoviště pro náš projekt – Slack. Najdete ho na adrese https://xx.slack.com. Do mailu jste měli dostat pozvánku, projděte prosím kroky v ní uvedené.

Slack: proč ho používat

Slack je pracovní "chat", který nám usnadní spolupráci v době, kdy je osobní setkávání nesnadné nebo nemožné. Můžete si to představit jako virtuální kancelářské pracoviště (ve Slacku nazývané Workplace, naše má název xx a je na adrese https://xx.slack.com). Používají ho týmy, které se osobně nemohou vidět, ale potřebují mít interakci co nejpodobnější normální kanceláři, kam ráno chodíte za ostatními.

Analogie k běžnému pracovišti: Svoji práci děláte samostatně. Když chcete s kolegy prodiskutovat určité téma, tak si vyhradíte místnost (ve Slacku kanál, začínají znakem #). Můžete se chtít v místnosti zavřít, aby konverzaci neslyšel nikdo další (privátní kanál, místo # mají symbol zámku). Můžete chtít něco jen tak sdělit všem bez konkrétního tématu (kanál #general, určený na běžný "pokec"). Někdy si chcete s někým povídat soukromě (ve Slacku direct message).

Na co Slack používat

Slack je vhodný na online konverzace. Založíte kanál na dané téma, do kanálu pozvete kolegy, kterých se to týká, nadhodíte zadání a probíráte řešení. Můžete se odpojit a konverzace zůstane aktivní, a když se později vrátíte, vše vidíte.

Díky tomu, že na Slacku řešíte pracovní věci průběžně a nemusí být přítomni všichni najednou, není potřeba tolik video-konferencí. Ty jsou náročné na pozornost, techniku i na to, aby se všichni sešli v právě jeden okamžik (jak to efektivně zkombinovat: porady online, video, 8 minut).

Slack vs e-mail: na mě jsou e-maily příliš offline (moje subjektivní zkušenost). Používám je na nějaký vzkaz, jednorázový dotaz apod. Nejdou jimi snadno vést delší debaty. Analogie: dopis či papír se vzkazem zanechaný na kolegově stolu.

Slack vs projektový software (Trello, Asana, Basecamp apod.): Jsou to vše užitečné nástroje, ale moje analogie je, že jsou jako projektový whiteboard s lepíky pro kolegy. Mohu na nástěnce sice vidět postup projektu a důležité poznámky, ale pro skutečný rozhovor potřebuju něco interaktivnějšího.

Ale nejlepší je ty technologie kombinovat. Slack jde snadno propojit s projektovým software a s videokonferencemi.

Jak používat Slack

 • Slack je anglicky. Snad to není potíž.
 • Pravděpodobně jste obdrželi link, který vás registrací provede. Pokud ne, požádejte mě o pozvánku.
 • Slack můžete používat ve svém prohlížeči – https://xx.slack.com.
 • Slack si můžete stáhnout do mobilu v app store pro Android i iOS. Doporučuji však vypnout všechny notifikace krom přímých zpráv: tři tečky nahoře vpravo – Settings – Notifications – Settings – On mobile notify me about… Direct messages, mentions and keywords, pak ještě vypnout Notify me about replies to threads.
 • Můžete si Slack nainstalovat do svého počítače. Na webu, vlevo nahoře rozkliknout jméno Workplace, dole je něco jako Install app, notifikace doporučuji nastavit podobně jako u mobilu.
 • Určitě si zapněte 24h formát času. Vlevo nahoře kliknout na název Workspace – Preferences – Messages and Media – Show times with 24h clock.
 • Tady je hezky zpracované Intro: https://slack.com/intl/en-cz/help/categories/360000049043

Vychytávky

 • Nezapomeňte si upravit notifikace (viz výše), jinak je práce ve Slack dost otravná a plná vyrušení – dostanete pípnutí vždy, když někdo něco napíše (analogie: sluchátka na uších na soustředěnou práci).
 • Nahrajte si fotku, bude to přehlednější.
 • Kolegy můžete tagovat pomocí znaku @. Dostanou upozornění.
 • pro tip: Mezi uživateli vidíte Slackbot. To je automat, se kterým můžete konverzovat (anglicky) a ptát se ho na různé technické otázky k použití Slacku.
 • pro tip: Slack jde propojit s Google Drive, kalendářem a dalšími aplikacemi. Vlevo dole vidíte Apps, tam si přidejte, co uznáte za vhodné.
 • pro tip: do appky (mobilní i desktop) si můžete přidat více Workplaces, pokud jste členem více různých projektů (analogie: když máte víc "zaměstnavatelů").

Komentáře

Budu rád za vaše komentáře. Diskuze je v zájmu kvality moderovaná.
Email nebude zveřejněn